Будь-яка сидяча робота, зокрема робота за комп'ютером, офіційно не вважається шкідливою або небезпечною для здоров'я. Але насправді подібна малорухлива діяльність загрожує серйозними проблемами зі здоров'ям.

Багато хто може похвалитися потужним комп'ютером, хорошим монітором, іноді навіть двома моніторами. Деякі вже через три-чотири роки можуть похвалитися чудовим здоров'ям.

Ви вже помічали, як затікає шия? Знайоме оніміння чи легке поколювання у кінчиках пальців? Зовсім нечасте, пройде та відпустить? Чи незрозуміле відчуття якогось пилу в очах? Наче в очі нічого не потрапляло, а відчуття, ніби в них піску насипали. І судини видно?

 

Звідки беруться проблеми?

Найголовніше джерело проблем – тривале статичне навантаження. Воно неприроднє, але сучасній людині, яка працює за комп'ютером, нікуди від неї не подітися. Багатогодинна напруга одних м'язів, майже повна незалученість інших, перетискання артерій та вен – погіршують живлення тканин.

Неприродне положення хребців під тривалим навантаженням призводить до дистрофії міжхребцевих дисків, перетискання міжхребцевих нервів та погіршення кровопостачання головного мозку. Звідси - втома, що накопичується, болі, остеохондроз, зниження зору та інші захворювання. Складніше зосередитися - важче працювати, ефективність роботи падає.

 

Що робити?

Як відомо, профілактика – найкращий спосіб лікування хвороби. Щоб запобігти захворюванням, пов'язані з травмуючими впливами, що повторюються, необхідно правильно організувати ваше робоче місце за комп'ютером, постійно стежити за поставою, а також регулярно робити перерви на відпочинок і виконувати фізичні вправи.

Наука ергономіка покликана зменшити шкоду цих проблем, правильно обладнавши своє робоче місце. Особливу увагу приділяє ергономіка розташування монітора. Неправильне положення монітора шкідливіше, ніж неправильна висота стола чи стільця. Воно б'є по шийному відділу хребта. Саме там проходять судини, які живлять мозок, а також виходять нерви шийного та плечового сплетення. Також, коли монітор розташований вище, ніж потрібно, очі знаходяться в такому положенні, при якому людина майже не моргає - очі висихають, страждає на кон'юнктиву. Монітор повинен бути не ближче 50 см і таким чином, щоб при природному положенні шиї і голови прямо навпроти очей знаходився б його верхній край. Центральна частина екрана повинна бути на 15-30 см нижче рівня очей.

Правильно розташувати монітор допоможе тримач (кронштейн) монітора. Він дозволить розташувати монітор (ноутбук, планшет) на оптимальній висоті та відстані від очей, а також збільшити робочий простір шляхом звільнення корисної площі столу. Кронштейни можуть змінювати висоту, кут нахилу та повороту. Групові кронштейни забезпечують широкі можливості використання одночасного позиціонування кількох моніторів. З ноутбуками, що становлять нині більше половини обсягу всіх комп'ютерних продажів (мається на увазі Європа та США), можуть виникнути особливі проблеми щодо висоти розташування через фіксовану висоту екрана щодо клавіатури. Досягнення необхідної адаптації портативних комп'ютерів (ноутбуків, лептопів) може бути важким, а часом і нездійсненним завданням без використання додаткових пристроїв введення або дисплеїв. Застосування будь-якого з цих пристроїв полегшує адаптацію робочого місця людини, яка використовує ноутбук.

Тримачі (кронштейни) для телефону, ноутбука дозволяють розташувати телефон і ноутбук у зручному положенні для користувача, щоб зняти навантаження з очей та хребта, щоб не доводилося до нього тягнутися та приймати неприродне становище.

Підставки під монітор, аналогічно кронштейнам, дозволяють розташувати монітор на оптимальній висоті, дозволяючи уникнути напруги м'язів шиї та плечей, напруги очей. Єдина відмінність - відсутність регулювання по висоті та нахилу, але є додаткові пристрої для оптимізації робочого місця, такі як полички для дрібниць, тримачі для дисків, ручок і навіть підставку під чашку.

Тримачі для паперу допоможуть розмістити на оптимальній висоті для очей друкований матеріал, який потрібний для роботи, наприклад, передрук статей, інформації в комп'ютер. Дозволяють сконцентрувати увагу на тексті. Не потрібно постійно відволікатися від монітора до документа шляхом переміщення голови, наприклад, від стола до монітора, що може призвести до втрати поточного місця в тексті документа. Використовуючи постачання монітора, можна просто перевести погляд очима на документ і назад у монітор. Тримачі можуть кріпитися безпосередньо на монітор.

Настільні підставки-тримачі мають той же принцип роботи, тільки ці підставки розміщуються на столі на підставці або струбціні. Також багато тримачів забезпечені бігунком для контролю тексту.

Багатокомпонентні ергономічні набори Novus - комплексні рішення задач ергономіки, допоможуть правильно організувати робоче місце, що може вплинути на продуктивність праці, дозволить Вам економити час, попереджати втому, завершувати виконання завдань швидше, ніж заплановано.

 

Хороший стіл, стілець, правильне кріплення монітора, освітлення в кімнаті - це інвестиції у Ваше здоров'я. І ці інвестиції принесуть не лише додатковий заробіток через підвищену продуктивність, а й збережуть здоров'я.